Badanie fizykalne zapalenia żołądka i jelit

Ostre zakaźne zapalenie żołądka i jelit (gastioenteiocolitis acuta) zostało już częściowo omówione w rozdziale „Zaburzenia żywienia u niemowląt” i dlatego ograniczymy się w tym miejscu do podkreślenia jedynie pewnych odrębności w okresie pozaniemowlęcym. Nasilenie tej choroby przypada zwykle na okres letni. Etiologicznie wchodzą w grę te same czynniki co i w biegunkach niemowlęcych. W miarę wzrastania dziecka zapadalność, jak i nasilenie objawów chorobowych na ogół zmniejszają się, aczkolwiek zdarzają się zakażenia wysoce zjadliwymi zarazkami (np. gronkowce), które mimo leczenia dają zejście śmiertelne. U dzieci powyżej 2 roku życia nie spotykamy już typowego w okresie niemowlęcym obrazu chorobowego toxicosis, a stany odwodnienia są słabsze. Nie ma także z reguły powikłania w postaci zapalenia ucha środkowego. Choroba rozpoczyna się zwykle nagle, wymiotami i bólami brzucha z towarzyszącą niekiedy gorączką. W przypadkach złośliwych jest ona wysoka. W krótkim czasie pojawiają się luźne i częste stolce o zabarwieniu zielonkawobrązowym, często z obecnością krwi i z towarzyszącym bolesnym parciem. Brzuch jest zapadnięty lub wzdęty.

Badanie fizykalne, poza tkliwością powłok brzusznych i licznymi prze- lewaniami w jamie brzusznej, nie wnosi istotnych danych rozpoznawczych. Rozpoznanie choroby opieramy głównie na wywiadzie. Badanie fizykalne służy głównie do wyłączenia innych schorzeń, jak appendicitis, ileus itp.

Zostaw Komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>