BADANIE PRZEDMIOTOWE W GINEKOLOGII

Kobieta powinna leżeć na wznak, z rękoma wyprostowanymi wzdłuż ciała, 'z głową spoczywającą na małej poduszce, z nogami wyciągniętymi i lekko roz chylonymi. Należy za wszelką cenę nie dopuścić do napinania mięśni brzucha. Pacjentka ma leżeć spokojnie i oddychać możliwie głęboko. U kobiet otyłych lub wrażliwych na dotknięcie obmacywanie brzucha napotyka niekiedy duże trudności. Badanie powinno być przeprowadzone ciepłymi rękami, które – celem niedopuszczenia do odruchowych skurczów powłok – dotykają najpierw okolic odległych od miejsca bolesnego i dopiero stopniowo zbliżają się do niego. Zazwyczaj rozpo- czynamy od okolicy nad pępkiem, kładąc obie dłonie na brzuchu i z lekka uciskając powłoki całą ich powierzchnią, po czym przesuwamyje zwolna niżej ku miednicy malej. W razie napotkania nieprawidłowej oporności należy określić jej kształt, stosunek do sąsiednich narządów i konsystencję. Z kolei należy rozstrzygnąć, czy guz, który stwierdziliśmy w jamie brzusznej, wychodzi z miednicy malej, czy też należy do właściwej jamy otrzewnowej. Dokonuje się tego przez lekki ucisk ku dołowi. Guzy wychodzące z narządów rodnych kobiecych dają się łatwo zepchnąć ku miednicy malej, a ich biegun górny nie dochodzi do wątroby i oddzielony jest od niej przez pętle jelit, co można stwierdzić wypukiem.

Obmacywaniem dolnej części brzucha stwierdzić można powiększenie się macicy ciężarnej lub zmienionej przez nowotwory, a również obecność guzów jajnikowych. Nigdy nie należy zaniedbać obmacania otworów, które stanowić mogą wrota przepukliny.

W wypadkach wątpliwych uciekamy się do opukania i osłuchania brzucha. Okolice brzucha (rysunek schematyczny). i – regio hypochondrii dexiri 2 – regio epigastrii i – regio hypochondrii sinistri 4 – regio lumbalis dextra : S – regio urn- biiicalis 6 – regio lumbalis sinistra 7 – regio i Heca dertra ,L – regio hypoga- slricet 9 regio iliaca sinistra

Opukanie i osłuchanie brzucha. Opukaniem określa się kształt i wielkość guzów, zmienionych zapalnie przydatków macicy lub ognisk ropnych otorbionych. Opukiwanie pozwala również odróżnić fałszywe guzy utworzone przez rozdęte jelita od istotnych.

Osłuchiwanie nie odgrywa w ginekologii większej roli, ma jednak duże znaczenie w położnictwie, pozwalając stwierdzić bicie serca płodu w łonie matki i kontrolować je podczas porodu. Z tego względu jest ono bardzo pomocne w rozpoznawaniu różnicowym między ciążą a mięśniakami lub torbielami jajnikowymi dużych rozmiaów.

Zostaw Komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>