Rozpoznanie gruźlicy

W „suchej“ gruźlicy zabieg jest chociażby z tego powodu niestosowny, że w następstwie rozrywania nieraz silnych zrostów z jelitami może przyjść do wytworzenia się przetoki. Ale i w przypadkach gruźlicy wysiękowej dokonujemy otwarcia brzucha tylko z konieczności, kiedy płyn wolny gromadzi się bardzo szybko, gdyż rana pooperacyjna goi się źle i ulega nieraz gruźliczemu zakażeniu.

Zabieg operacyjny jest stanowczo przeciwwskazany, jeśli chora gorączkuje i jeśli w płucach lub w jelicie rozwija się sprawa gruźlicza, gdyż w tych przypadkach przyczynia się on do pogorszenia ogólnego stanu chorej.

W przypadkach kiedy rozpoznanie gruźlicy jest w pewnej mierze ustalone, kiedy w jamie brzusznej znajduje się dużo wolnego płynu i kiedy występują trudności w oddychaniu – wskazane jest nakłucie powłok brzusznych. Jeśli rozpoznanie jest wątpliwe lub jeśli przychodzi szybko do wytworzenia się sporych ilości wysięku po nakłuciu, można małym cięciem w linii środkowej poniżej pępka otworzyć jamę brzuszną, wypuścić płyn, a resztki jego usunąć gazikami. Jedynym logicznym wskazaniem do operacji jest wiaściwie „iieusktóry może się wytworzyć wskutek îiepienia się z sobą pętli jclit i wywołać objawy niedrożności.

Na ogół-jak już wspomr.iar.o – gruźlica otrzewnej nadaje się do leczenia zachowawczego w odpowiednich zakładach leczniczych w górach lub nad morzem, przy zastosowaniu wszelkich środków, które zdolne są wzmocnić ustrój. Leczenie sanatoryjne jest wskazane także po ewentualnych operacjach.

Zostaw Komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>