Objawy zrostu kości

Objawy zrostu kości. W nie powikłanych złamaniach kości długich do połączenia odłamów ziarniną dochodzi w ciągu 3 tygodni, do zrostu przez pierwotną tkankę kostną w 2-3 miesięcy, zaś do ostatecznej konsolidacji w 4-5 miesięcy. Tkanka gąbczasta zrasta się z reguły szybciej. Jednakże złamania tego samego typu u osób w tym samym wieku i identycznym stanie zdrowia mogą się różnie szybko goić. Dlatego nie ma żadnych sztywnych reguł w leczeniu złamań i lekarz musi polegać na swej wiedzy i doświadczeniu. Choremu zezwala się na zdjęcie opatrunku unieruchamiającego wówczas, gdy badaniem nie stwierdza się elastyczności i sprężynowania miejsca złamania oraz miejscowej bolesności. Są to objawy tzw. klinicznego zrostu. Na radiogramie odłamy połączone są słabo wysyconą solami Ca tkanką kostną, cechy przebudowy kości ujawniają się dopiero po upływie kilku, a nawet kilkunastu miesięcy. Są to radiologiczne objawy zrostu.

Proces regeneracji kości jest wynikiem zarówno prawidłowego nastawienia i unieruchomienia odłamów, jak i istnienia w organizmie równowagi między wchłanianiem a wydalaniem wapnia i fosforu, równowagi kwasowo-zasadowej, wydzielania hormonów (przytarczyce, przedni płat przysadki mózgowej, tarczyca i gruczoły płciowe), dowozu witamin C i D oraz aktywności enzymów.

Zostaw Komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>