Zabezpieczenie śluzówki sromu

Ze względu na szkodliwe oddziaływanie samej wody na nabłonek pochwowy wskazane jest stosowanie roztworów izotonicznych i alkalicznych, a więc najlepiej dodatku dwuwęglanu sodu (10-15 g na litr). Do przepłukiwań należy używać raczej konewcczek z szklanymi lub kauczukowymi kankami zaopatrzonymi w kilka otworów niż przyrządów, z których woda wydobywa się pod ciśnieniem. Koneweczka Hegara powinna być zawieszona niezbyt wysoko nad łóżkiem (60-70 cm), gdyż opisywano wypadki, że pod ciśnieniem zbyt wielkim woda przedostawała się w sprzyjających warunkach (otwarta szyjka) do jajowodów i dalej, powodując napady bólów, wymioty, a nawet zapaść.

Ilość i temperatura wody stosowanej do przepłukiwań pochwy zależna jest od rodzaju schorzenia. W krwotokach, towarzyszących sprawom zapalnym przydatków macicy lub mięśniakom macicy, stosuje się przepłukiwania wodą o temperaturze od 45-50° w ilościach 4 litrów lub więcej, po kilka razy dziennie. Celem zabezpieczenia śluzówki sromu od oparzeń najlepiej używać kanki odpływowej, a wejście do pochwy zabezpieczyć cieniutką warstwą wazeliny. Byłoby jednak błędem systematyczne stosowanie przepłukiwania. Doświadczenie uczy, że irygacje wodą zbyt ciepłą powodują czasami bolesne skurcze macicy. Jest rzeczą również zrozumiałą, że na naczynia krwionośne starych kobiet, wykazujące znamiona miażdżycy, wpływ wody ciepłej (około 50°) jest bardzo mały i ten sposób tamowania krwotoków w takich przypadkach nie daje zazwyczaj pożądanego wyniku.

Przepłukiwania wodą o temperaturze 39-40°, które wpływają korzystnie na sprawy zapalne przydatków macicy, nie wymagają tak częstego ich stosowania (najwyżej dwa razy dziennie). Ilość wody jest tu znacznie mniejsza i nie przekracza trzech litrów.

Zostaw Komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>