Skręt jelit

Skręt jelit, zadzierzgnięcie (volvulus) itd. zdarzają się bardzo rzadko. Przyczyną ich jest zwykle zbyt długa krezka lub wydłużenie jelit. Objawy i postępowanie jak przy wgłobieniu.

d. Niedrożność obturacyjna (ileus obturalorius) należy także u dzieci do rzadkości. Przyczyną są kłęby glist, kamienie kałowe. Częściej natomiast występuje niedrożność z ucisku (ucisk przez guz, zaciskanie światła jelita przez zrosty otrzewnowe). Zaciskanie przez zrosty spotyka się w gruźliczym zapaleniu otrzewnej i po operacjach brzusznych. Objawy są podobne jak we wgłobieniu, lecz mają charakter bardziej przewlekły, stopniowo narastający, czasem nawracający. Obmacywaniem można wyczuć guz.

Leczenie początkowo zachowawcze: odpowiednia dieta, masaże brzucha, lewatywy, usuwanie kału z prostnicy palcem itp. Jeżeli leczenie zachowawcze zawodzi, pozostaje z wyboru leczenie operacyjne.

Uchyłek Meckela (diverticulum Meckeli) jest pozostałością po przewodzie pępkowo-jełitowym i w związku z tym znajduje się zawsze w obrębie jelita czczego. Normalnie przewód ten zarasta w 4—6 miesiącu życia płodowego.

Zostaw Komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>