Powikłania w grypie

Badaniem fizykalnym stwierdza się zaczerwienienie twarzy, dość silny stan zapalny spojówek, połączony z lekkim światłowstrętem śluzówka nosa jest obrzęknięta, bez wycieku śluzowego. W gardle stwierdza się silne przekrwienie i obrzęk całej gardzieli, łącznie z migdałkami, oraz niekiedy pojedyncze drobne zmiany krwiotoczne. Rzadko spostrzega się drobne naloty na migdałkach. Objawy fizykalne nad płucami ograniczają się do zaostrzonego szmeru oddechowego. Tony serca są głuche, akcja przyspieszona. Z objawów rzadszych na wzmiankę zasługują: bolesność mięśni podczas obmacywania i osłabienie ich siły, lekko zaznaczone objawy oponowe, lekka sinica, przelotna wysypka. Badanie krwi wykazuje w okresie początkowym mierną leukocytozę, potem leulcopenię ze względną limfocytozą. Opadanie krwinek jest zwykle miernie przyspieszone. Czas trwania choroby waha się zwykle od 5—1-0 dni, jeżeli nie brać pod uwagę powikłań. Cechą charakterystyczną dla grypy jest, że chore dzieci, leżąc w łóżku, czują się dość dobrze, natomiast po próbach zbyt wczesnego wstawania wykazują duże osłabienie i niejednokrotnie ponownie muszą kłaść się do łóżka. Należy o tym pamiętać, że okres rekonwalescencji w grypie jest stosunkowo długi i trwa około 2 tygodni, zanim dziecko wróci całkowicie do stanu sprzed choroby.

Powikłania w grypie są dość częste i bardzo różne: zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok bocznych nosa, zapalenie płuc, ropień płuca i ropne zapalenie opłucnej, biegunka u niemowląt, zapalenie wsierdzia, zapalenie wieionerwowe, zapalenie nerek, zakrzepowe zapalenie żył, zapalenie wirusowe mózgu lub opon mózgowych i wiele innych. Najczęstsze są ropne zapalenia oskrzeli i zapalenie płuc. Im młodsze jest dziecko, tym częściej one występują i tym cięższy mają przebieg. Śmiertelność z powodu grypy jest zależna w głównym stopniu od powikłań, te zaś najczęściej od zjadliwości wirusa. Śmiertelność u małych niemo-wląt jest szczególnie wysoka.

Zostaw Komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>