Objawy raka szyjki macicznej

Objawy raka szyjki macicznej odpowiadają – należy to podkreślić z całą stanowczością – nie początkowi rozwoju nowotworu, ale temu okresowi schorzenia, w którym przychodzi już do jego rozpadu. Rozwijający się w części pochwowej naciek rakowy nie powoduje bowiem zrazu żadnych dolegliwości ze względu na wielką niewrażliwość szyjki macicznej i bierne zachowanie się jej mięśniówki, która przez tkankę rakową nie zostaje pobudzona do żadnych skurczów. Dlatego też nie można określać czasu trwania schorzenia od chwili wystąpienia pierwszych jego objawów. Co więcej, ponieważ właściwego czasu jego powstania oznaczyć nie podobna, trzeba się zawsze liczyć z faktem, że rozpoznawany przez nas na podstawie objawów klinicznych „wczesny“ rak rozwijać się może raz szybciej, a drugi raz po- wolniej. Brak objawów ze strony iozwijającego się raka części pochwowej do czasu, aż nowotwór wyrośnie już do pewnych rozmiarów i przyjdzie w nim do zmian martwiczych, tłumaczy również, dlaczego wykrycie jego bywa niekiedy zupełnie przypadkowe.

Stwierdzenie raka szyjki macicznej pociąga za sobą zawsze obowiązek zorientowania się, w jakim stadium znajduje się schorzenie, jakie są widoki leczenia i jakich należy użyć sposobów racjonalnej jego terapii. Dokonuje się tego na podstawie oględzin, obmacania nowotworu przez pochwę i przez odbytnicę oraz na podstawie wyników wziernikowania pęcherza moczowego.

Zależnie od rozprzestrzenienia się rozróżniamy cztery stopnie, cztery stadia raka części pochwowej . I stadium. Rak zajmuje wyłącznie szyjkę maciczną.

Zostaw Komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>