Zawijanie całkowite – Liszaj

Zawijanie całkowite przygotowujemy w sposób następujący: na wełnianym kocu układamy dwa wilgotne prześcieradełka tak, ażeby dolne wystawało na półtorej dłoni ponad górnym. Górne prześcieradełko zawijamy naokoło tułowia aż do pach, a dolne naokoło szyi, barku i kończyn górnych, które powinny przylegać do tułowia. Następnie zawijamy dziecko w koc. Pozastawiamy je w ten sposób przez 15—2-0 minut w spokoju, po czym odwijamy, dobrze wycieramy i układamy w ciepłym łóżku.

Zawijanie częściowe: wilgotną najlepiej kilkakrotnie poskładaną pieluszkę zawijamy naokoło klatki piersiowej (powinna sięgać aż do pach), następnie owijamy ceratką, a z kolei wełnianą lub flanelową chustką. Okład taki pozostawiamy przez 3 do 4 minut, po czym zdejmujemy go i dobrze wycieramy skórę. Okład taki możemy, zależnie od potrzeby, kilkakrotnie powtarzać.

Okład gorczyczny niektórzy stosują w zapaleniach płuc oraz w zapaleniach oskrzelikowych płuc. Przygotowuje się go w ten sposób, że na litr wody bierze się dwie pełne dłonie mąki gorczycznej i dobrze miesza. W papce gorczycznej zanurza się prześcieradełko, które wyżymamy, po czym zawijamy w nie dziecko, pozostawiając głowę wolną. Dziecko pozostawiamy w okładzie przez okres 5—15 minut, po czym po zdjęciu okładu dobrze obmywamy je i wycieramy. Okład ten możemy zastosować też jako częściowy naokoło klatki piersiowej. Skóra po okładzie powinna być dobrze zaczerwieniona. Po wszelkich okładach leczniczych należy skórę natrzeć, najlepiej oliwą.

Zostaw Komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>