Uchyłek Meckela

Uchyłek Meckela występuje u około 2% dzieci i może być przyczyną niedrożności jelit oraz może ulegać zapaleniu ze wszystkimi jego następstwami. Niedrożność przybiera postaci wgłobienia, żawęźlenia lub skrętu, a nawet postać uwięźniętej przepukliny, a jej obraz kliniczny opisano przy omawianiu niedrożności jelit.

Zapalenie uchyłka Meckela (diverticulitis) przebiega zwykle w sposób podobny do zapalenia wyrostka robaczkowego i daje bardzo podobne objawy (p. dalej). Często rozpoznanie różnicowe bez laparotomii jest w tych przypadkach niemożliwe. Obecność krwi w stolcu przemawia za diverticulitis.

Ponieważ w uchyłku Meckela często występuje błona śluzowa o tej samej budowie co w żołądku, zdarzają się także wrzody trawienne uchyłka, które łatwo prowadzą do przedziurawienia i zapalenia otrzewnej.

Zapalenie końcowego odcinka

Leczenie jest zasadniczo tylko operacyjne. Zdarzają się także uchyłki innego pochodzenia, które z punktu widzenia znaczenia klinicznego nie różnią się od uchyłka Meckela.

Zapalenie końcowego odcinka jelita krętego (ileitis terminalis) jest schorzeniem przewlekłym, o nie znanej etiologii, spotykanym bardzo rzadko u dzieci. Błona śluzowa jest obrzęknięta, przekrwiona i wykazuje pojedyncze owrzodzenia wraz z odczynem zapalnym ze strony węzłów krezkowych. Objawy kliniczne są nietypowe: niekiedy rozpoczynają się ostro i przypominają łudząco zapalenie wyrostka robaczkowego, kiedy indziej stopniowo stanami podgorączkowymi, biegunką, spadkiem wagi, nieokreślonymi bólami brzucha. Obmacywaniem stwierdza się niekiedy guz podłużny. Po dłuższym trwaniu dochodzi do wychudzenia dziecka. Zwykle wyłaniają się duże trudności rozpoznawcze z przewlekłym zapaleniem wyrostka robaczkowego.

Zostaw Komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>