Torbiele

Niekiedy jednak torbiele (guzy) jajnika leżą nie po tej stronie miednicy, skąd wyrastają. Wprawdzie stwierdzenie tego, czy torbiel wychodzi z prawego, czy też lewego jajnika nie ma większego znaczenia w praktyce, jeśli jednak zależy na ustaleniu właściwego pochodzenia jej, posłużyć się można pewnymi wskaźnikami. Należy do nich przede wszystkim stwierdzenie zdrowego jajnika po stronie zajętej przez guz oraz określenie przebiegu szypuly guza (w narkozie).

Należy jednak wyłączyć przez badanie pewne sprawy chorobowe, które dają niekiedy podobne objawy fizykalne jak niewielki guz jajnika. Należą tu:

Wodniak jajowodu (sactosalpinx). W odróżnieniu od torbieli jajnikowej kształt guza nie jest w tych przypadkach kulisty, ale raczej kiełbasowaty. Co więcej, wywiad wykazuje, że istniał uprzednio stan zapalny przydatków i to zwykle po obu stronach. Guzy jajnikowe rozwijają się natomiast zwykle bez objawów zapalnych i to najczęściej po jednej stronie.

Ciąża jajowodowa (graviditas tubaria). Stwierdzenie domniemanych objawów ciąży, w okresie kiedy rozwija się zapłodnione jajo, oraz wystąpienie znamiennych burzliwych objawów, kiedy ciąża ulegnie przerwaniu, czynią pomyłkę mało prawdopodobną.

Torbiel przyjajnika lub nadjajnika (cystis paroophoron lub epoophoron). W tych przypadkach rozpoznanie jest właściwie niemożliwe, chyba że stwierdzi się badaniem oburęcznym – obok guza – nie zmieniony jajnik.

Ustalenie czy guz jajnika jest uszypułowany, czy też nie należy nieraz do zadań trudnych. Należy pamiętać, że guzy międzyblaszkowe i rzekomo międzyblaszkowe przemieszczają macicę na bok i ku górze i upośledzają w dużym stopniu jej ruchomość.

Zostaw Komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>