Terapia promieniami Roentgena

Aplikator domaciczny pozostaje w jamie tego narządu przez 5 dni. Aplikatory dopochwowe lepiej wyjmować codziennie i zakładać na nowo w ciągu pięciu dni, aby uniknąć zakażenia. Po każdym wyjęciu dopochwowego aplikatora stosuje się przepłukiwanie pochwy płynem antyseptycznym.

Jeśli kanał szyjki macicznej jest zamknięty, należy rozpocząć leczenie od założenia radu najpierw do pochwy. Po dwóch lub trzech dniach łatwiej da się określić położenie ujścia zewnętrznego i rozszerzyć szyjkę maciczną na tyle, by wprowadzenie radu do wnętrza macicy było możliwe. W przypadkach kiedy pochwa jest szczególnie wąska, nie można używać kolpostatu, ale trzeba zakładać same korki z dopochwo- wymi rurkami z radem do sklepień pochwy i podtrzymywać je tamponami z gazy przesyconej płynem antyseptycznym.

Ogólna dawka radu stosowana w metodzie paryskiej wynosi 8000 miligram- godzin. W celu uzyskania lepszych wyników leczenia stosuje się dziś powszechnie – w uzupełnieniu miejscowej terapii radem — dodatkowe naświetlanie promieniami

Ra na odległość („bomba radowa“) albo głęboką terapię promieniami Roentgena. W związku z tym kuracja energią promienistą trwa od 15-25 dni, przy czym naświetlane są rozmaite „pola“ powłok brzusznych, w każdym dniu jedno „pole“. Naświetlanie trwa ogółem 10 godzin („bomba“ zawierająca 4 g radu). Jeśli zamiast „bomby radowej“ stosowana jest w przypadkach raka macicy głęboka terapia rentgenowska, ogólna dawka wynosi 12000-ibooor. Naświetlanych bywa sześć „pól“ – każde na jednym posiedzeniu – przy zastosowaniu miedzianego filtru grubego na 1 mm.

Zostaw Komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>