Pęknięcie rogu szczątkowego

Równie bardzo niebezpieczną, chociaż rzadką postacią ciąży pozamacicznej jest ciąża w rogu szczątkowym macicy. Rozpoznanie jej badaniem ginekologicznym jest rzeczą trudną, jeśli nie niemożliwą. Zwykle też uważa się ją błędnie przed zabiegiem operacyjnym za ciążę trąbkową, która rozwija się w części przy- macicznej jajowodu.

Róg szczątkowy połączony jest w przeważnej części przypadków z macicą pasmem łącznotkankowym nie mającym światła. Więzadlo obłe, które w ciąży trąbkowej przebiega na wewnątrz od guza jajowodu, znajduje się w tej postaci ciąży pozamacicznej z zewnętrznej strony torebki ciążowej.

Pęknięcie rogu szczątkowego, którego warstwa mięśniowa jest bardzo cienka i słaba, powstaje zwykle w jego górnej i dośrodkowej części. Ponieważ doczesna w rogu szczątkowym nie tworzy się, jajo zagnieżdża się, jak w i ciąży jajowodowej, w obrębie mięśniówki. W miarę rozwoju jaja płodowego napięcie w torebce ciążowej wzrasta skurcze mięśniówki rogu mogą przyczyniać się do pęknięcia jej ściany. Czas trwania ciąży uzależniony jest od mniejszej lub większej wytrzymałości warstwy mięśniowej rogu szczątkowego. Pęknięcie rogu następuje najczęściej w czwartym miesiącu ciąży, niekiedy jednak ciąża rozwija się aż do przewidywanego terminu porodu i dopiero wówczas płód ginie podczas fałszywych „bólów“ porodowych i zostaje zatrzymany w rogu szczątkowym, ulegając później procesom maceracji lub mumifikacji.

Zostaw Komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>