Łechtaczka a faza plateau

Według Mastersa i Johnson (1966) w fazie podniecenia, pod wpływem napięcia seksualnego, żołądź łechtaczki nieznacznie się powiększa. Można to zaobserwować przy pomocy powiększenia kolposkopowego1 (6 – 40- -krotnego), natomiast trudno to dostrzec gołym okiem. U więcej niż połowy kobiet nie dochodzi do nabrzmienia łechtaczki dostrzegalnego gołym okiem. U tych kobiet, u których dochodzi do tego nabrzmienia, żołądź może się powiększać nawet dwukrotnie. Im mniejsza jest żołądź łechtaczki, tym rzadziej pojawia się dostrzegalna gołym okiem reakcja nabrzmienia. Oprócz reakcji w obrębie żołędzi dochodzi do przekrwienia trzonu łechtaczki oraz zwiększenia jego średnicy, a czasem także i do wydłużenia łechtaczki.

W fazie plateau cała łechtaczka ulega retrakcji i podniesieniu z normalnej pozycji zwisającej na sromie, wskutek czego zarówno trzon, jak i żołądź zbliżają się do przedniej krawędzi spojenia łonowego. Część żołędzi, która zwykle wystaje spod napletka łechtaczki, chowa się pod niego. W stanie zaawansowanej refrakcji wymiar łechtaczki może się skracać do 50%. Przy stymulacji pośredniej retrakcja pojawia się późno w fazie plateau i wskazuje na stan przedorgazmowy. Przy stymulacji bezpośredniej retrakcja rozwija się szybciej, lecz wskazuje raczej na reakcję na bodźce dotykowe niż na zbliżający się orgazm. Przy przedłużonej fazie plateau w okresach obniżania się napięcia seksualnego łechtaczka może przejściowo wracać do pozycji zwisającej, po czym po ponownej efektywnej stymulacji znowu ulega ona retrakcji.

Zostaw Komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>