ŁAGODNE TORBIEŁAKI JAJNIKA

Łagodne torbielaki jajnika nie powodują zrazu prawie żadnych dolegliwości, a występowanie ich – nawet po obu stronach – rzadko wpływa upośledzająco na czynności jajników. Niczym nie powikłane guzy nie wpływają na ogólny stan zdrowia i nie są przyczyną bólów. Czasami tylko kobiety skarżą się na uczucie gniecenia i ciągnięcia ku dołowi i to tak długo, dopóki guz nie wysunie się z miednicy małej do jamy brzusznej. Chore sprowadza do lekarza najczęściej uczucie pełności, jakiego doznają, stwierdzenie powiększania się objętości brzucha łub wrażenie, że jakiś twór przesuwa się przy zmianie położenia w obrębie ich jamy otrzewnowej. Dlatego też torbiel jajnikowa może osiągnąć pokaźne rozmiary zanim chora zwróci się o zbadanie jej stanu zdrowia.

Na ogół torbiele jajnika, zwłaszcza torbiele skórzaste, rosną bardzo powoli, jakkolwiek szybciej niż mięśniaki macicy. Względnie prędko rozwijają się jednak torbielaki surowicze brodawczakowate. Jest rzeczą znamienną, że niektóre powikłania mogą wpłynąć, jak już wspomniano, w wybitny sposób na powiększenie się niewielkich dotąd guzów.

Jeśli rosnący guz jajnikowy, który ciężarem swoim opadł do jamy Douglasa, nie może wysunąć się do wolnej jamy brzusznej bądź to z powodu krótkiej szypuły, bądź zrostów, bądź też „uwięźnięcia“ – przychodzi do pojawiania się bólów. Pozostają one w związku z ugniataniem przez guz sąsiednich narządów, z zaburzeniami krążenia krwi w obrębie miednicy, a niekiedy z bezpośrednim naciskaniem nowotworu na nerwy tej okolicy. Zatrzymanie się moczu w pęcherzu wskutek ucisku guza na cewkę moczową lub szyjkę pęcherza zdarza się rzadko. Spotykamy się w tych przypadkach raczej z parciem na mocz i z częstym oddawaniem moczu.

Zostaw Komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>