Ginekologiczne badanie

Czasami krwawienia są bardzo skąpe i bardzo rzadkie. Chora skarży się co najwyżej na bóle w krzyżu i uczucie parcia. Niekiedy nie wspomina nawet o żadnych dolegliwościach. W tym stanie pacjentka może przeżyć lata.

Rozpoznanie. Już wywiady nasuwają podejrzenie wynicowania macicy. Ustalenie rozpoznania jest możliwe jednak dopiero na podstawie ginekologicznego badania. W przypadkach zupełnego wynicowania macicy nie nastręcza to trudności, gdy jednak mamy do czynienia z wynicowaniem częściowym, np. w następstwie podśluzowego guza, rozpoznanie musi być stawiane bardzo ostrożnie ze względu na możliwość pomyłki.

Guz, jaki tworzy w górnej części pochwy wynicowana macica (imersio uteri sine prolapsu), krwawi łatwo przy dotknięciu. Przesuwając palce po jego gładkiej powierzchni ku górze natrafiamy na skurczony pierścień szyjki, który znajduje się u podstawy guza i który odpowiada ujściu zewnętrznemu jej kanału. Jeśli wynicowanie obejmuje także szyjkę maciczną, co zdarza się wyjątkowo, nie stwierdzamy zaciśniętego wokół guza pierścienia ujścia zewnętrznego szyjki, lecz sklepienie pochwy. Badanie oburęczne przez odbytnicę – wobec tego, że pochwa jest wypełniona przez guz – wykaże, że trzon macicy nie jest na swoim miejscu.

Przy obmacywaniu przez powłoki brzuszne, czasem dopiero w uśpieniu chorej, wyczuwa się brzeg lejka otrzewnowego skierowanego ku dołowi. W rozpoznaniu różnicowym wchodzi w rachubę przede wszystkim: a) dużych rozmiarów polip podśluzowy, b) rak szyjki macicy. W obu przypadkach badaniem oburęcznym stwierdzimy jednak prawidłowe położenie trzonu macicy.

Zostaw Komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>