Czas trwania cykli miesiączkowych

Czas trwania cykli miesiączkowych w zależności od wieku średni czas ich trwania i zakres normy biologicznej

Jedyną stałą cechą cyklu miesiączkowego jest czas trwania fazy poowu- lacyjnej, która wynosi 14 ±1 dzień. W prawidłowym cyklu, a za taki możemy uważać jedynie cykl owulacyjny (z wyjątkiem pierwszych dwóch, trzech lat miesiączkowania i takiego samego okresu przed jego ustaniem) pierwsza faza cyklu może trwać od 10 do nawet 22 dni. Początek miesiączkowania, jak i jego trwanie zależy od ciężaru ciała, a ściślej mówiąc od zawartości w ustroju tkanki tłuszczowej, która nie może przekraczać 30% ciężaru ciała. Utrata około 15% należnej wagi ciała z reguły prowadzi do zatrzymania krwawień miesiączkowych. Również palenie papierosów przyspiesza koniec miesiączkowania w okresie przeikwitania, co w warunkach polskich występuje u kobiet w wieku 49 + 4 lat.

Miesiączka (menstruacja, określana jest także mianem krwawienia miesiączkowego) od okresu pokwitania aż do klimakterium polega głównie na cyklicznym złuszczaniu się powierzchownych warstw błony śluzowej macicy wraz z równoczesnym krwawieniem. Wydzielina miesiączkowa nie jest krwią, nie krzepnie – jest raczej płynem krwistym składającym się w 3/4 z krwi i z 1/4 wody z domieszką śluzu macicznego (szyjkowego i endometrialnego), zmienionych nekrotycznie powierzchownych warstw endometrium, złuszczonyeh nabłonków szyjki macicy i pochwy, a także bakterii. Krew miesiączkowa pochodzi z krwiaków podślu- zówkowych, z pękniętych tętniczek oraz z żył endometrium. Objętość wydzieliny może się znacznie wahać u tej samej kobiety i wynosi średnio 40 – 50 ml. Miesiączka trwa zwykle od 3 do 5 dni. Pierwsze krwawienie miesiączkowe w życiu kobiety określamy specjalną nazwą monarchę, a ostatnie menopauzą. Cykl dzieli się na fazę wzrostową, wy- dzielniczą i menstruacyjną.

Zostaw Komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>