Choroba wrzodowa

Szczególnym rodzajem ciała obcego są tzw. bezoary, czyli masy splątanych i zbitych włosów lub spilśnionych włókien roślinnych połykanych przez dziecko. Zdarzają się one u dzieci o spaczonym smaku lub z niedorozwojem umysłowym i wymagają usunięcia na drodze operacyjnej.

Choroba wrzodowa albo wrzód trawienny żołądka i dwunastnicy (ulcus pepticum). Schorzenie to występuje na ogół rzadko nasilenie zapadalności notuje się w okresie niemowlęctwa i w okresie szkolnym, a zwłaszcza w wieku pokwitania. Przebieg choroby i jej etiologia są odrębne dla wymienionych grup wieku. Wrzody żołądka i dwunastnicy w wieku niemowlęcym (znajdywane niekiedy przypadkowo na sekcji) występują zwykle w przebiegu ciężkich schorzeń (np. zapalenie opon mózgowych, posocznica, tzw. wrzody Curlinga w związku z rozległym oparzeniem skóry, wrzód Rokitańskiego w związku z uszkodzeniem mózgu itp.). Wrzody te zwykle mają przebieg ostry. Do objawów wrzodu w wieku niemowlęcym należą wymioty, zwłaszcza wymioty z krwią, oraz smołowate stolce (melaena). Często objawy chorobowe wrzodu u niemowląt są zamaskowane objawami choroby zasadniczej. Przedziurawienie wrzodu i zapalenie otrzewnej zdarza się stosunkowo często.

Zostaw Komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>